This 1/2″ Sch 80 CPVC True Union Ball Check Valve, EPDM, (SOC x SOC) prevents flow from going in one direction using a ball inside the valve that seals with back pressure. Socket connections are joined to pipe of the same diameter with solvent welding. CPVC is a higher temperature version of PVC and has better chemical resistances. EPDM seals provide effective sealing with resistances to several chemicals over a wide range of temperatures. Our close relationship with our suppliers means we can give you the best price.
| Weight | 0.181 kg |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 5.4 × 5.4 cm |
| Size | 1/2" |
| Valve Type | True Union Ball Check Valve |
| Piping Class | Sch 80 |
| Connection | SOC x SOC |
| Body Material | CPVC |
| Seal Material | EPDM |
| Max Temperature | 93.3C (200F) |
| Standards Met | ASTM D1784 & NSF 14 certified for potable water |
| SKU | CE8-BCV-050-01 |
$19.92 CAD
90 in stock
For bulk pricing please send us your requirements on our Request Quote page.