This 1/2″ Sch 80 CPVC Electric Ball Valve, EPDM, 24 VDC, (FNPT x FNPT) is a true union ball valve with an electric actuator installed for automatic control. This electric actuator can be configured to either open or close when 24 volts DC is applied. a male adaptor, threaded pipe or pipe nipple connects to this part. CPVC is a higher temperature version of PVC and has better chemical resistances. EPDM seals provide effective sealing with resistances to several chemicals over a wide range of temperatures. Our close relationship with our suppliers means we can give you the best price.
| Weight | 2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10.48 × 5.4 × 17.4 cm |
| Size | 1/2" |
| Valve Type | Electric Ball Valve |
| Piping Class | Sch 80 |
| Connection | FNPT x FNPT |
| Body Material | CPVC |
| Seal Material | EPDM |
| Actuator Type | 24 VDC |
| Max Temperature | 93.3C (200F) |
| Standards Met | ASTM D1784 & NSF 14 certified for potable water |
| SKU | CE8-EBV-050-02 |
$29,007.00 CAD
Out of stock
For bulk pricing please send us your requirements on our Request Quote page.