This 1/2″ Sch 80 CPVC Electric Ball Valve, VITON, 120 VAC, (FNPT x FNPT) is a true union ball valve with an electric actuator installed for automatic control. This electric actuator can be configured to either open or close when 120 volts AC is applied. a male adaptor, threaded pipe or pipe nipple connects to this part. CPVC is a higher temperature version of PVC and has better chemical resistances. VITON seals provide increased temperature resistance than EPDM seals and recommended for exposure to oils, gasoline and aggressive chemicals. Our close relationship with our suppliers means we can give you the best price.
| Weight | 2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10.48 × 5.4 × 17.4 cm |
| Size | 1/2" |
| Valve Type | Electric Ball Valve |
| Piping Class | Sch 80 |
| Connection | FNPT x FNPT |
| Body Material | CPVC |
| Seal Material | VITON |
| Actuator Type | 120 VAC |
| Max Temperature | 93.3C (200F) |
| Standards Met | ASTM D1784 & NSF 14 certified for potable water |
| SKU | CV8-EBV-050-05 |
$333.58 CAD
17 in stock
For bulk pricing please send us your requirements on our Request Quote page.