This 1/2″ Sch 80 CPVC Pneumatic Ball Valve, EPDM, Single Acting, (FNPT x FNPT) is a true union ball valve with a pneumatic actuator on top for automatic control when compressed air is applied. the penumatic actuator opens when compressed air is applied to it but closes due to internal springs. a male adaptor, threaded pipe or pipe nipple connects to this part. CPVC is a higher temperature version of PVC and has better chemical resistances. EPDM seals provide effective sealing with resistances to several chemicals over a wide range of temperatures. Our close relationship with our suppliers means we can give you the best price.
| Weight | 1.75 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10.48 × 5.4 × 17.65 cm |
| Size | 1/2" |
| Valve Type | Pneumatic Ball Valve |
| Piping Class | Sch 80 |
| Connection | FNPT x FNPT |
| Body Material | CPVC |
| Seal Material | EPDM |
| Actuator Type | Single Acting |
| Max Temperature | 93.3C (200F) |
| Standards Met | ASTM D1784 & NSF 14 certified for potable water |
| SKU | CE8-PBV-050-02 |
$225.12 CAD
13 in stock
For bulk pricing please send us your requirements on our Request Quote page.