This 1/2″ Sch 80 PVC True Union Ball Valve, EPDM, (FNPT x FNPT) is a true union ball valve open and closes a ball inside with a full sized hole with a quarter turn of the handle. The integrated unions allow the valve to be easily installed or removed. a male adaptor, threaded pipe or pipe nipple connects to this part. Sch 80 PVC is robust and durable, perfect for commercial and industrial applications. EPDM seals provide effective sealing with resistances to several chemicals over a wide range of temperatures. Our close relationship with our suppliers means we can give you the best price.
| Weight | 0.208 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10.7 × 5.4 × 8 cm |
| Size | 1/2" |
| Valve Type | True Union Ball Valve |
| Piping Class | Sch 80 |
| Connection | FNPT x FNPT |
| Body Material | PVC |
| Seal Material | EPDM |
| Max Temperature | 60C (140F) |
| Standards Met | ASTM D1784 & NSF 14 certified for potable water |
| SKU | PE8-MBV-050-02 |
$16.23 CAD
114 in stock
For bulk pricing please send us your requirements on our Request Quote page.