This 3/4″ Sch 80 CPVC True Union Ball Check Valve, EPDM, (FNPT x FNPT) prevents flow from going in one direction using a ball inside the valve that seals with back pressure. a male adaptor, threaded pipe or pipe nipple connects to this part. CPVC is a higher temperature version of PVC and has better chemical resistances. EPDM seals provide effective sealing with resistances to several chemicals over a wide range of temperatures. Call or order online today for fast shipping.
| Weight | 0.25 kg |
|---|---|
| Dimensions | 11.3 × 6.3 × 6.3 cm |
| Size | 3/4" |
| Valve Type | True Union Ball Check Valve |
| Piping Class | Sch 80 |
| Connection | FNPT x FNPT |
| Body Material | CPVC |
| Seal Material | EPDM |
| Max Temperature | 93.3C (200F) |
| Standards Met | ASTM D1784 & NSF 14 certified for potable water |
| SKU | CE8-BCV-075-02 |
$27.19 CAD
Out of stock
For bulk pricing please send us your requirements on our Request Quote page.