This 3/4″ Sch 80 CPVC Union, EPDM (FNPT x FNPT) adds a removable connection in a pipe that can be easily diconnected to remove a section of pipe or equipment. a male adaptor, threaded pipe or pipe nipple connects to this part. CPVC is a higher temperature version of PVC and has better chemical resistances. EPDM seals provide effective sealing with resistances to several chemicals over a wide range of temperatures. Call or order online today for fast shipping.
| Weight | 0.111 kg |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 6.3 × 6.3 cm |
| Size | 3/4" |
| Fitting Type | Union |
| Piping Class | Sch 80 |
| Connection | FNPT x FNPT |
| Body Material | CPVC |
| Seal Material | EPDM |
| Max Temperature | 93.3C (200F) |
| Standards Met | ASTM D1784 & NSF 14 certified for potable water |
| SKU | CE8-UNN-075-02 |
$8.81 CAD
85 in stock
For bulk pricing please send us your requirements on our Request Quote page.