This 1″ Sch 80 CPVC Union, EPDM (SOC x SOC) adds a removable connection in a pipe that can be easily diconnected to remove a section of pipe or equipment. Socket connections are joined to pipe of the same diameter with solvent welding. CPVC is a higher temperature version of PVC and has better chemical resistances. EPDM seals provide effective sealing with resistances to several chemicals over a wide range of temperatures. Petram PVC has all the schedule 80 PVC and CPVC fittings and valves you need for your project.
| Weight | 0.167 kg |
|---|---|
| Dimensions | 6.7 × 7.35 × 7.35 cm |
| Size | 1" |
| Fitting Type | Union |
| Piping Class | Sch 80 |
| Connection | SOC x SOC |
| Body Material | CPVC |
| Seal Material | EPDM |
| Max Temperature | 93.3C (200F) |
| Standards Met | ASTM D1784 & NSF 14 certified for potable water |
| SKU | CE8-UNN-100-01 |
$10.22 CAD
97 in stock
For bulk pricing please send us your requirements on our Request Quote page.