This 1″ Sch 80 CPVC True Union Ball Valve, EPDM, (FNPT x FNPT) is a true union ball valve open and closes a ball inside with a full sized hole with a quarter turn of the handle. The integrated unions allow the valve to be easily installed or removed. a male adaptor, threaded pipe or pipe nipple connects to this part. CPVC is a higher temperature version of PVC and has better chemical resistances. EPDM seals provide effective sealing with resistances to several chemicals over a wide range of temperatures. We buy at the lowest prices so we can pass the savings onto you.
| Weight | 0.667 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.4 × 8.45 × 12.03 cm |
| Size | 1" |
| Valve Type | True Union Ball Valve |
| Piping Class | Sch 80 |
| Connection | FNPT x FNPT |
| Body Material | CPVC |
| Seal Material | EPDM |
| Max Temperature | 93.3C (200F) |
| Standards Met | ASTM D1784 & NSF 14 certified for potable water |
| SKU | CE8-MBV-125-02 |
$65.16 CAD
13 in stock
For bulk pricing please send us your requirements on our Request Quote page.