This 1″ Sch 80 CPVC Union, EPDM (FNPT x FNPT) adds a removable connection in a pipe that can be easily diconnected to remove a section of pipe or equipment. a male adaptor, threaded pipe or pipe nipple connects to this part. CPVC is a higher temperature version of PVC and has better chemical resistances. EPDM seals provide effective sealing with resistances to several chemicals over a wide range of temperatures. We buy at the lowest prices so we can pass the savings onto you.
| Weight | 0.271 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7.6 × 8.45 × 8.45 cm |
| Size | 1" |
| Fitting Type | Union |
| Piping Class | Sch 80 |
| Connection | FNPT x FNPT |
| Body Material | CPVC |
| Seal Material | EPDM |
| Max Temperature | 93.3C (200F) |
| Standards Met | ASTM D1784 & NSF 14 certified for potable water |
| SKU | CE8-UNN-125-02 |
$14.03 CAD
87 in stock
For bulk pricing please send us your requirements on our Request Quote page.