This 1″ Sch 80 PVC Electric Ball Valve, EPDM, 24 VDC, (SOC x FNPT) is a true union ball valve with an electric actuator installed for automatic control. This electric actuator can be configured to either open or close when 24 volts DC is applied. One side connects to a pipe using solvent welding and the other has female threads. Sch 80 PVC is robust and durable, perfect for commercial and industrial applications. EPDM seals provide effective sealing with resistances to several chemicals over a wide range of temperatures. We buy at the lowest prices so we can pass the savings onto you.
| Weight | 2.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 14.2 × 8.45 × 21.6 cm |
| Size | 1" |
| Valve Type | Electric Ball Valve |
| Piping Class | Sch 80 |
| Connection | SOC x FNPT |
| Body Material | PVC |
| Seal Material | EPDM |
| Actuator Type | 24 VDC |
| Max Temperature | 60C (140F) |
| Standards Met | ASTM D1784 & NSF 14 certified for potable water |
| SKU | PE8-EBV-125-03 |
$286.93 CAD
25 in stock
For bulk pricing please send us your requirements on our Request Quote page.