This 1″ Sch 80 PVC Union, EPDM (FNPT x FNPT) adds a removable connection in a pipe that can be easily diconnected to remove a section of pipe or equipment. a male adaptor, threaded pipe or pipe nipple connects to this part. Sch 80 PVC is robust and durable, perfect for commercial and industrial applications. EPDM seals provide effective sealing with resistances to several chemicals over a wide range of temperatures. We buy at the lowest prices so we can pass the savings onto you.
| Weight | 0.271 kg |
|---|---|
| Dimensions | 7.6 × 8.45 × 8.45 cm |
| Size | 1" |
| Fitting Type | Union |
| Piping Class | Sch 80 |
| Connection | FNPT x FNPT |
| Body Material | PVC |
| Seal Material | EPDM |
| Max Temperature | 60C (140F) |
| Standards Met | ASTM D1784 & NSF 14 certified for potable water |
| SKU | PE8-UNN-125-02 |
$10.18 CAD
77 in stock
For bulk pricing please send us your requirements on our Request Quote page.