This 1″ Sch 80 CPVC Union, EPDM (FNPT x FNPT) adds a removable connection in a pipe that can be easily diconnected to remove a section of pipe or equipment. a male adaptor, threaded pipe or pipe nipple connects to this part. CPVC is a higher temperature version of PVC and has better chemical resistances. EPDM seals provide effective sealing with resistances to several chemicals over a wide range of temperatures. Why pay more at your local store? Shop Petram PVC Supply for your best price.
| Weight | 0.361 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8.3 × 9.8 × 9.8 cm |
| Size | 1" |
| Fitting Type | Union |
| Piping Class | Sch 80 |
| Connection | FNPT x FNPT |
| Body Material | CPVC |
| Seal Material | EPDM |
| Max Temperature | 93.3C (200F) |
| Standards Met | ASTM D1784 & NSF 14 certified for potable water |
| SKU | CE8-UNN-150-02 |
$16.81 CAD
12 in stock
For bulk pricing please send us your requirements on our Request Quote page.