This 2″ Sch 80 CPVC Butterfly Valve, EPDM, (FLANGE x FLANGE) opens and closes to stop flow with a quarter turn of the handle. The disk inside the valve remains inside the flow path causing a larger pressure drop than copmarable ball valves. Butterfly valves are installed between a pair of flanges with falnge bolts. No gaskets are required, they are built into the valve face. CPVC is a higher temperature version of PVC and has better chemical resistances. EPDM seals provide effective sealing with resistances to several chemicals over a wide range of temperatures. Order from Petram PVC supply today for the lowest prices online in Canada.
| Weight | 2.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 31.2 × 10.5 × 24.5 cm |
| Size | 2" |
| Valve Type | Butterfly Valve |
| Piping Class | Sch 80 |
| Connection | FLANGE x FLANGE |
| Body Material | CPVC |
| Seal Material | EPDM |
| Max Temperature | 93.3C (200F) |
| Flange Bolting requirements | 4 x 5/8" diameter bolts |
| Standards Met | ASTM D1784 & NSF 14 certified for potable water |
| SKU | CE8-MFV-200-01 |
$169.88 CAD
11 in stock
For bulk pricing please send us your requirements on our Request Quote page.