This 2″ Sch 80 PVC Electric Butterfly Valve, VITON, 120 VAC, (FLANGE x FLANGE) is a butterfly valve with an electric actuator installed for automatic control. This electric actuator can be configured to either open or close when 120 volts AC is applied. Butterfly valves are installed between a pair of flanges with falnge bolts. No gaskets are required, they are built into the valve face. Sch 80 PVC is robust and durable, perfect for commercial and industrial applications. VITON seals provide increased temperature resistance than EPDM seals and recommended for exposure to oils, gasoline and aggressive chemicals. Order from Petram PVC supply today for the lowest prices online in Canada.
| Weight | 2.667 kg |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 16.2 × 29.6 cm |
| Size | 2" |
| Valve Type | Electric Butterfly Valve |
| Piping Class | Sch 80 |
| Connection | FLANGE x FLANGE |
| Body Material | PVC |
| Seal Material | VITON |
| Actuator Type | 120 VAC |
| Flange Bolting requirements | 4 x 5/8" diameter bolts |
| Standards Met | ASTM D1784 & NSF 14 certified for potable water |
| SKU | PV8-EFV-200-01 |
$685.99 CAD
21 in stock
For bulk pricing please send us your requirements on our Request Quote page.