This 2″ Sch 80 CPVC Pneumatic Ball Valve, EPDM, Double Acting, (FNPT x FNPT) is a true union ball valve with a pneumatic actuator on top for automatic control when compressed air is applied. the pneumatic actuator opens and closes when compressed air is applied to the respective ports. a male adaptor, threaded pipe or pipe nipple connects to this part. CPVC is a higher temperature version of PVC and has better chemical resistances. EPDM seals provide effective sealing with resistances to several chemicals over a wide range of temperatures. Petram PVC supply has a huge inventory of Sch 80 PVC and CPVC parts.
| Weight | 7.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 23.85 × 15 × 33.1 cm |
| Size | 2" |
| Valve Type | Pneumatic Ball Valve |
| Piping Class | Sch 80 |
| Connection | FNPT x FNPT |
| Body Material | CPVC |
| Seal Material | EPDM |
| Actuator Type | Double Acting |
| Max Temperature | 93.3C (200F) |
| Standards Met | ASTM D1784 & NSF 14 certified for potable water |
| SKU | CE8-PBV-250-05 |
$504.40 CAD
9 in stock
For bulk pricing please send us your requirements on our Request Quote page.