This 2″ Sch 80 PVC Swing Check Valve, EPDM, (FNPT x FNPT) has a disk inside the swings open and closed to prevent flow in one direction using back pressure. a male adaptor, threaded pipe or pipe nipple connects to this part. Sch 80 PVC is robust and durable, perfect for commercial and industrial applications. EPDM seals provide effective sealing with resistances to several chemicals over a wide range of temperatures. Petram PVC supply has a huge inventory of Sch 80 PVC and CPVC parts.
| Weight | 1.813 kg |
|---|---|
| Dimensions | 21.2 × 16.8 × 16.8 cm |
| Size | 2" |
| Valve Type | Swing Check Valve |
| Piping Class | Sch 80 |
| Connection | FNPT x FNPT |
| Body Material | PVC |
| Seal Material | EPDM |
| Max Temperature | 60C (140F) |
| Standards Met | ASTM D1784 & NSF 14 certified for potable water |
| SKU | PE8-SCV-250-02 |
$60.35 CAD
4 in stock
For bulk pricing please send us your requirements on our Request Quote page.