This 3″ Sch 80 CPVC Swing Check Valve, EPDM, (FNPT x FNPT) has a disk inside the swings open and closed to prevent flow in one direction using back pressure. a male adaptor, threaded pipe or pipe nipple connects to this part. CPVC is a higher temperature version of PVC and has better chemical resistances. EPDM seals provide effective sealing with resistances to several chemicals over a wide range of temperatures. Our prices are a fraction of what you pay at your local plumbing store, order from Petram PVC Supply for quick shipping.
| Weight | 1.833 kg |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 17.2 × 17.2 cm |
| Size | 3" |
| Valve Type | Swing Check Valve |
| Piping Class | Sch 80 |
| Connection | FNPT x FNPT |
| Body Material | CPVC |
| Seal Material | EPDM |
| Max Temperature | 93.3C (200F) |
| Standards Met | ASTM D1784 & NSF 14 certified for potable water |
| SKU | CE8-SCV-300-02 |
$182.11 CAD
2 in stock
For bulk pricing please send us your requirements on our Request Quote page.